Údolie kráľov, Egypt – fakty a informácie

Posted on

Údolie kráľov, Egypt - fakty a informácie

Údolie kráľov je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov krajiny, s menom, ktoré zaplňuje celú veľkolepú starú egyptskú minulosť. Nachádza sa na západnom brehu Nílu, priamo cez rieku od starobylého mesta Théby (dnes známeho ako Luxor). Z geografického hľadiska je údolie pozoruhodné; ale pod jeho neúrodným povrchom leží viac ako 60 hrobiek vyrezaných z kameňa, ktoré boli vytvorené medzi 16. a 11. storočím pred naším letopočtom na umiestnenie mŕtvych faraónov Nového kráľovstva.

Údolie sa skladá z dvoch rôznych zbraní – západného údolia a východného údolia. Väčšina hrobiek sa nachádza v druhom ramene. Aj keď takmer všetky boli vyplienené v staroveku, nástenné maľby a hieroglyfy, ktoré pokrývajú steny kráľovských hrobiek, poskytujú neoceniteľný pohľad na pohrebné rituály a presvedčenie starých Egypťanov.

Údolie v staroveku

Po rokoch rozsiahleho štúdia sa väčšina historikov domnieva, že Údolie kráľov bolo používané ako kráľovské pohrebisko v období približne od roku 1539 do roku 1075 pred Kristom, čo je obdobie takmer 500 rokov. Prvá hrobka, ktorá sa tu má vyrezať, bola hrobka faraóna Thutmose I. , zatiaľ čo posledná kráľovská hrobka sa považuje za Ramesse XI. Nie je jasné, prečo si Thutmose I. vybral údolie ako miesto svojho nového nekropole. Niektorí egyptoológovia naznačujú, že bol inšpirovaný blízkosťou al-Qurn, vrcholu, o ktorom sa verí, že je posvätný bohyniam Hathor a Meretseger a ktorého tvar sa odráža v tvare pyramíd Starého kráľovstva .

Izolované umiestnenie údolia bude pravdepodobne tiež lákavé, čo uľahčí stráženie hrobiek pred potenciálnymi lupičmi.

Údolie kráľov nebolo napriek svojmu názvu osídlené výlučne faraónmi. V skutočnosti väčšina jeho hrobiek patrila zvýhodneným šľachticom a členom kráľovskej rodiny (hoci manželky faraónov by boli pochované v neďalekom údolí Queens po tom, čo sa tu začala výstavba okolo roku 1301 pred Kr.). Hrobky v oboch dolinách boli postavené a vyzdobené kvalifikovanými pracovníkmi žijúcimi v neďalekej dedine Deir el-Medina. Krása týchto dekorácií bola taká, že hrobky boli stredobodom záujmu cestovného ruchu už tisíce rokov.

Nápisy, ktoré zanechali starí Gréci a Rimania, možno vidieť v niekoľkých hrobkách, najmä v Ramesse VI (KV9), ktorý obsahuje viac ako 1 000 príkladov starovekých graffiti.

Moderná história

Nedávno boli hrobky predmetom rozsiahleho prieskumu a hĺbenia. V 18. storočí si Napoleon objednal podrobné mapy Údolia kráľov a jeho rôznych hrobiek. Prieskumníci pokračovali v odhaľovaní nových pohrebísk počas celého 19. storočia, až kým americký prieskumník Theodore M. Davis nevyhlásil miesto za úplne vyťažené v roku 1912. V roku 1922 sa však ukázalo, že je zlý, keď však britský archeológ Howard Carter viedol výpravu, ktorá odhalila hrobku Tutanchamona. , Aj keď sám Tutanchamon bol relatívne menším faraónom, neuveriteľné bohatstvo nájdené v jeho hrobke z neho urobilo jeden z najslávnejších archeologických nálezov všetkých čias.

Údolie kráľov bolo založené ako miesto svetového dedičstva UNESCO v roku 1979 spolu so zvyškom Thebanskej nekropoly a je naďalej predmetom prebiehajúcich archeologických výskumov.

Čo vidieť a robiť

V súčasnosti môže verejnosť navštíviť iba 18 zo 63 hrobiek údolia a sú zriedka otvorené súčasne. Namiesto toho sa úrady otáčajú, ktoré sú otvorené, aby sa pokúsili zmierniť škodlivé účinky masového cestovného ruchu (vrátane zvýšených hladín oxidu uhličitého, trenia a vlhkosti). V niekoľkých hrobkách sú nástenné maľby chránené odvlhčovačmi a sklenenými clonami; zatiaľ čo iné sú teraz vybavené elektrickým osvetlením.

Zo všetkých hrobiek v Údolí kráľov je stále najobľúbenejšia hrobka Tutanchamona (KV62). Aj keď je relatívne malý a od tej doby bol zbavený väčšiny svojich pokladov, stále je tu múmia chlapcovho kráľa, ktorá je obalená zlaceným dreveným sarkofágom. Medzi ďalšie zaujímavosti patrí hrobka Ramesse VI (KV9) a Tuthmose III (KV34). Prvý z nich je jednou z najväčších a najmodernejších hrobiek v doline a je známy svojimi podrobnými dekoráciami, ktoré zobrazujú úplný text netherworldovskej knihy o jaskyniach. Posledne menovaná je najstaršou hrobkou prístupnou návštevníkom a datuje sa približne do roku 1450 pred Kristom. Nástenná maľba zobrazuje najmenej 741 egyptských božstiev, zatiaľ čo pohrebná komora obsahuje krásny sarkofág vyrobený z červeného kremeňa.

Nezabudnite si naplánovať návštevu egyptského múzea v Káhire a pozrieť si poklady, ktoré boli odstránené z Údolia kráľov pre vlastnú ochranu. Patrí medzi ne väčšina múmií a ikonická zlatá maska ​​smrti Tutanchamona. Všimnite si, že niekoľko položiek z neoceniteľnej vyrovnávacej pamäte Tutanchamona bolo nedávno presunutých do nového veľkého egyptského múzea v blízkosti pyramídového komplexu v Gíze – vrátane jeho veľkolepého pohrebného voza.

Ako navštíviť

Údolie kráľov je možné navštíviť niekoľkými spôsobmi. Nezávislí cestujúci si môžu prenajať taxík z Luxoru alebo z trajektového terminálu na Západnom brehu, aby ich absolvovali celodennú prehliadku miest Západného brehu vrátane Údolia kráľov, Údolia kráľovien a komplexu chrámu Deir al-Bahri. Ak sa cítite fit, prenájom bicyklov je ďalšou obľúbenou možnosťou – ale uvedomte si, že cesta do Údolia kráľov je strmá, prašná a horúca. Je tiež možné sa vydať na túru do Údolia kráľov z Deir al-Bahri alebo Deir el-Medina, krátkej, ale náročnej trasy, ktorá poskytuje nádherný výhľad na krajinu Théban.

Asi najjednoduchší spôsob, ako navštíviť, je jeden z nespočetných celodenných alebo poldenných prehliadok inzerovaných v Luxore. Memphis Tours ponúka vynikajúcu štvorhodinovú exkurziu do Údolia kráľov, Collossi of Memnon a Hatshepsut Temple, s cenami vrátane klimatizovanej dopravy, anglicky hovoriaceho egyptologického sprievodcu, všetkých vstupných a balenej vody.

Praktické informácie

Návštevu začnite v Návštevníckom centre, kde model údolia a film o objavení hrobky Tutanchamona Carterom poskytujú prehľad toho, čo možno očakávať vo vnútri samotných hrobiek. Medzi návštevníckym centrom a hrobkami je malý elektrický vlak, ktorý vám ušetrí horúcu a prašnú prechádzku výmenou za minimálny poplatok. Uvedomte si, že v údolí je malý tieň a teploty môžu byť horiace (najmä v lete). Uistite sa, že sa chladne obliekajú a prinesú veľa opaľovacích krémov a vody. Nemá zmysel prinášať fotoaparát, pretože fotografia je prísne zakázaná – ale baterka vám môže pomôcť lepšie vidieť neosvetlené hrobky.

Cena vstupenky je 80 egyptských libier na osobu, s zvýhodneným poplatkom 40 egyptských libier pre študentov. Zahŕňa to vstup do troch hrobiek (podľa toho, ktoré dni sú otvorené v ten deň). Na návštevu jedinej otvorenej hrobky Západného údolia KV23, ktorá patrila faraónovi Ayovi, budete potrebovať osobitný lístok. Podobne hrobka Tutanchamona nie je zahrnutá v cene bežného lístka. Môžete si kúpiť lístok na jeho hrobku za 100 egyptských libier na osobu alebo 50 egyptských libier na študenta. V minulosti navštívilo Údolie kráľov každý deň až 5 000 turistov a súčasťou tohto zážitku boli dlhé rady. Nedávna nestabilita v Egypte však zaznamenala dramatický pokles cestovného ruchu a hrobky budú pravdepodobne menej preplnené.