Skip to main content

Üst Tay Curry Yemekler

Güneydoğu Asya Tatilinizi üzerindeki bu Tay Zımbalayınız Sample

Eğer taze otlar ve baharatlarla Hindistan cevizi sütü birleştirdiğinizde, sonuç kokulu, yoğun aromalı Tay köri denilen çanak, veya Kaeng Tay dilinde.

Tay köri hemen her zaman onun içinde bazı et veya tavuk vardır ve pilav ile servis edilir. Ayrıca tofu ile Tay köri sipariş edebilirsiniz, ama vejetaryenler Tay köri evrensel karides ezmesi ve balık sosu içerdiğini bilmelidir. Eğer daha baharatlı yemekler hayranı değilseniz Ayrıca, kendi köri için Tayland’da bir lokanta terimi ise “mai pet,” yapılamaz isteyebilir “baharatlı değil.”

Eğer Tayland ziyaret ediyorsanız, restoranlar ve bu popüler Tay köri yemekleri birini teklif sokak pazarlarının hiçbir sıkıntısı yoktur. Penang itibaren massaman için, lezzet inceliklerini sadece Tay mutfağının bu elyaf bulundu keşfederler.

Tayland’da Gıda Kültürü

Amerikan gelenek ve Doğu Dünya olanlar arasında birkaç farklı farklılıklardan dolayı halk herhangi rencide önlemek için Tayland konumuna üzerinde akılda tutmak gerekir Tay gıda kültürünün birkaç önemli unsur vardır.

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemekleri genellikle gün boyunca sunulan tüm yemekleri ile birbirlerinin aynısı vardır; Bir Tay kebap veya pirinç bir kase çorba olsun, Tayland halkı oldukları yere bağlı çeşitli yemekler tadını ve zaman yedikleri gerekiyor.

Tayland’da restoranlarda yemek için dışarı giderken Yemekler de genellikle paylaşılır. bir akşam yemeği partisine her kişi genellikle “kendi” çanak sıralar rağmen, tüm parti yemek paylaşır. Ayrıca, gıda atmak son derece kaba olarak kabul edilir, bu nedenle bu sahipleri ve hatta diğer müşterilerin rahatsız edebilecek kadar kalanlar terk kaçınmalıdır.

Panang Curry-Phanaeng


Tayland’da phanaeng köri olarak adlandırılan bu çanak Tay köriler en popüler olabilir ve onun biraz daha tatlı ve tuzlu tadı için bilinir. Köri hamur genellikle çanak eşsiz lezzet vermek fıstık, tuz, karides hamur, arpacık, biber, galangal, limon otu, sarımsak, aşağılıyıcı kireç kabuğu, kimyon tohumu ve kişniş kökleri ve tohum ile yapılır.

Panang köri kırmızı köri türüdür ve ayrıca sebze veya tofu ile alabilirsiniz ama genellikle sığır (sığır phanaeng) veya tavuk (panang gai) ile servis edilir. Sipariş verirken, baharat düzeyini-gerçi belirtmek için bu yemeğin genellikle baharatlı olmadığını unutmayın.

Kırmızı Sığır Curry-Kaeng Phet

Tayland’ın zımba köri sığır, tavuk, domuz eti, karides veya ördek ile servis ve kuru kırmızı mahmuz biberi eklenmesiyle panang aynı malzemeyi içerir edilebilir Kaeng phet vardır.

kabak gibi tofu, seitan veya tuzlu sebze vejetaryen seçenek olarak ikame ama çoğu restoran karides soslu onların kırmızı köri macunu hazırlamak unutmayın edilebilir. Eğer düşük tolerans varsa, kesinlikle çanak mai hayvan hazırlanacak talep etmelidir böylece bu yemeğin de oldukça baharatlı alabilirsiniz.

Yeşil Curry-Kaeng Khiao Wan


Tam anlamıyla Kaeng khiao “tatlı yeşil köri,” özellikle Tay lezzetleri alışık olmayanlar için Tayland’ın en ilginç ve beklenmedik köriler biridir wan tercüme etti.

Baz tatlar, Hindistan cevizi sütü ve börek ek olarak, taze kişniş ve fesleğen bir kombinasyonu geliyor. Tay yeşil köri diğer çoğu Tay köriler biraz daha tatlıdır ve pilav ile servis edilebilir ancak en taze roti yenir.

merkez Tayland seslenen yeşil köri Hindistan cevizi sütü, palmiye şeker, yeşil köri ezmesi ve balık sosu ile yapılır. yeşil köri ana protein genellikle balık topları, domuz, sığır veya tavuk ve yeşil köri hazırlık Tayland bölgeye göre biraz değişir olduğunu. Bazı bölgeler hatta tat paletine eklemek Tay patlıcan, bezelye patlıcan veya diğer yeşil sebze ve meyve kullanın.

Massaman Curry-Kaeng Matsaman


Güney Tayland seslenen Massaman köri ülke genelinde kırmızı veya yeşil köri daha az popülerdir ama iyi yaptığında şaşırtıcı. tarçın ve kakule eklenmesi Massaman aromatik ve biraz Hint lezzet köri verir ve Ayutthaya mahkeme 17. yüzyılda idare ediyordu iken bu yerli olmayan maddeler muhtemelen Tayland geldi.

Massaman iyi pirinç üzerinde tavuk ile servis edilir, ama aynı zamanda sığır eti, domuz eti, balık, sebze ya da proteinlerle yapılan ve roti veya diğer Tay ekmek ile servis edilebilir.

You may also like