Úvodný turistický sprievodca do Káhiry v Egypte

Posted on

Úvodný turistický sprievodca do Káhiry v Egypte

Egyptské hlavné mesto, ktoré je romanticky známe ako mesto tisícok minaretov, je miestom extrémov, ktoré je plné starodávnych pamiatok, vrčiaceho pohybu, ozdobených mešít a žiarivých moderných mrakodrapov.

Káhirská väčšia metropolitná oblasť je druhou najväčšou v Afrike, ktorá poskytuje domov pre viac ako 20 miliónov ľudí, more ľudstva, ktoré prispieva k chaosu mesta a zároveň poskytuje jeho srdcový rytmus. Mnohí návštevníci, naplnení mieridlami, zvukmi a zápachom, nachádzajú ohromujúcu frenetickú energiu v Káhire; ale pre tých, ktorí majú zmysel pre humor a trpezlivosť, má poklad bohatý na zážitky, ktoré sa nedajú replikovať nikde inde.

Stručná história

Hoci je Káhira relatívne moderným hlavným mestom (prinajmenšom podľa egyptských štandardov), história mesta je spojená s históriou Memphisu, starobylého hlavného mesta Starého kráľovstva Egypta. Počiatky Memphisu, ktoré sa nachádzajú približne 30 kilometrov južne od centra Káhiry, sa datujú viac ako 2 000 rokov. Samotná Káhira bola založená v roku 969 nl, aby slúžila ako nové hlavné mesto Fatimskej dynastie a napokon začlenila staršie hlavné mestá Fustata, al-Askara a al-Katat’i. Počas 12. storočia padla Fatimská dynastia na Saladina, prvého egyptského sultána.

V priebehu nasledujúcich storočí prešlo káhirské vládnutie zo Sultanov na Mamlukov, za ktorými nasledovali Osmani, Francúzi a Briti. Po období masívneho rozširovania v prvej polovici 19. storočia sa obyvatelia Káhiry v roku 1952 vzbúrili proti Britom a úspešne získali nezávislosť mesta. V roku 2011 bolo Káhira ústredným bodom protestov a požadovalo zvrhnutie diktátorského prezidenta Hosniho Mubaraka, ktorý neskôr rezignoval vo februári 2011. Súčasný prezident Abdel Fattah al-Sisi oznámil plány na odhalenie nového administratívneho kapitálu na východ od Káhiry v roku 2019.

Káhira susedstva

Káhira je obrovské mesto, ktorého hranice je ťažké definovať. Mnohé z jeho štvrtí (vrátane satelitu Nasr City s jeho lesklými nákupnými strediskami a veľvyslaneckej enklávy Maadi) sú technicky mimo hraníc mesta. Podobne všetko západne od rieky Níl je súčasťou mesta Gíza, hoci západné predmestia ako Mohandiseen, Dokki a Agouza sú mnohými stále považované za súčasť Káhiry. Medzi hlavné turistické mestá patrí Downtown, Islamský Káhira a Koptský Káhira, zatiaľ čo zámožná Heliopolis a ostrov Zamalek sú známe svojimi reštauráciami, nočným životom a luxusnými hotelmi.

Chaotické centrum, navrhnuté v polovici 19. storočia tímom európskych architektov, je domovom egyptského múzea a moderných politických pamiatok, ako je námestie Tahrir. Islamské Káhira predstavuje časť mesta postavenú jeho zakladateľmi Fatimidu. Je to labyrintové bludisko mešít, duší a úchvatne krásnych islamských pamiatok, ktoré všetky odrážajú zvuk nespočetných muezzínov, ktoré vyzývajú veriacich, aby sa modlili. Najstarším susedstvom je koptská Káhira, miesto rímskeho osídlenia Babylonu.

Pochádza zo 6. storočia pred naším letopočtom, je známy svojimi historickými kresťanskými pamiatkami.

Najlepšie atrakcie

  • Veľké egyptské múzeum: Nachádza sa hneď na námestí Tahrir, v veľkom egyptskom múzeu sa nachádza neuveriteľná zbierka artefaktov týkajúcich sa histórie Egypta, od praveku až po vládu Rimanom. Prevažná väčšina týchto artefaktov siaha až do doby faraónov, a preto múzeum predstavuje skvelú prvú zastávku pre každého, kto plánuje navštíviť ikonické staroveké pamiatky Egypta. Medzi najdôležitejšie patrí múzejná zbierka kráľovských múmií Nového kráľovstva a poklady získané z hrobky chlapcovského kráľa Tutanchamona.
  • Bazár Khan Al-Khalili:  Káhira je rajom nakupujúcich a preskúmať je stovka rôznych Souks a bazárov. Najslávnejšie z nich je Khan Al-Khalili, rozľahlý trh v centre islamského Káhiry, ktorý siaha až do 14. storočia. Tu sa výrobky pohybujú od turistických suvenírov po strieborné šperky a exotické korenie, všetko sa predáva uprostred kakofónie predajcov inzerujúcich svoje výrobky alebo doháňajúcich ceny so svojimi zákazníkmi. Ak potrebujete prestávku, zastavte sa pri fajke shisha alebo šálke tradičného čaju v jednej z mnohých kaviarní na trhu.
  • Mešita Al-Azhar: Mešita Al-Azhar bola uvedená do prevádzky kalifom Fatimim v roku 970 nl a bola prvou z mnohých káhirských mešít. Dnes je známa ako miesto moslimského uctievania a učenia sa a tiež slávna univerzita Al-Azhar. Návštevníci, ktorí sú otvorení moslimom aj nemoslimom, môžu obdivovať ohromujúcu architektúru nádvoria bieleho mramoru mešity a jej zdobenú modlitebňu. Postupom času sa pridalo mnoho aspektov súčasnej štruktúry, ktorá poskytla vizuálny prehľad o islamskej architektúre v priebehu vekov.
  • Závesný kostol: V srdci koptského Káhiry leží Závesný kostol. Súčasná budova pochádza zo 7. storočia a je jedným z najstarších kresťanských cirkví v Egypte. Svoje meno získava od svojho umiestnenia na vrchu vrátnice rímskej pevnosti rímskeho Babylonu, čo jej dáva dojem, že je pozastavená vo vzduchu. Interiér kostola je ešte pôsobivejší, s dôrazmi vrátane dreveného stropu (ktorý má pripomínať Noemovu archu), mramorovej kazateľnice a zbierky náboženských ikon.

Káhira denné výlety

Žiadna návšteva Káhiry by nebola úplná bez jednodňového výletu do pyramíd v Gíze, snáď najslávnejšieho starobylého miesta v Egypte. Pyramídový komplex v Gíze sa nachádza približne 20 km západne od centra mesta a zahŕňa pyramídu Khafre, pyramídu Menkaure a Veľkú pyramídu v Khufu. Ten je jedným zo siedmich divov antického sveta a je jediným, ktorý dodnes stojí. Všetky tri pyramídy sú strážené Sfingou a datujú sa približne 4 500 rokov.

Ďalším zaujímavým cieľom výletov je Saqqara, nekropole starovekého Memphisu. Saqqara je domovom niekoľkých pyramíd, medzi nimi aj svetoznámej pyramídy Djoser. Postavená počas tretej dynastie (približne pred 4 700 rokmi), je stupňovitá štruktúra pyramídy považovaná za prototyp pre neskoršie pyramídové štýly, ktoré možno vidieť v Gíze. Po návšteve starobylých pamiatok v Gíze a Saqqare zvážte prestávku v rýchlom tempe káhirského života s plavbou po Níle v tradičnej felucca.

Kedy ísť

Káhira je celoročnou destináciou; Avšak počasie Egypta robí niektoré ročné obdobia pohodlnejšie ako iné. Všeobecne možno povedať, že klíma v Káhire je horúca a vlhká, pričom teploty vo výške leta (jún až august) často prevyšujú úroveň pohodlia. Väčšina návštevníkov uprednostňuje cestovanie od neskorého jesene do skorej jari, keď sú teploty miernejšie. Cestujúci, ktorí si uvedomujú rozpočet, by si však mali uvedomiť, že december je najvyššou turistickou sezónou v Egypte a ceny za ubytovanie a zájazdy sa môžu dramaticky zvýšiť.

Dostat sa tam a okolo

Ako druhé najväčšie letisko v Afrike je medzinárodné letisko v Káhire hlavným vstupným miestom pre návštevníkov mesta. Nachádza sa 20 km severovýchodne od centra mesta. Medzi dopravné možnosti do mesta patria taxíky, verejné autobusy, súkromné ​​londýnske kabíny a Uber. Väčšina národností vyžaduje vízum na návštevu Egypta. Niektorí (vrátane britských, európskych, austrálskych, kanadských a amerických občanov) si môžu jednu kúpiť po príchode do ktoréhokoľvek prístavu vstupu.

Keď sa dostanete do centra Káhiry, máte na výber niekoľko možností verejnej dopravy, vrátane taxíkov, mikrobusov, riečnych taxíkov a verejných autobusov. Možno najrýchlejšou a najdostupnejšou možnosťou je káhirské metro, ktoré, aj keď je často preplnené, ponúka hlavnú výhodu úniku zo známej preťaženej cestnej siete mesta. Súkromne prevádzkované taxislužby ako Uber a Careem ponúkajú hodnotnú alternatívu k verejnej doprave.

Kde zostať

Rovnako ako každé väčšie mesto, aj Káhira sa môže pochváliť množstvom možností ubytovania, ktoré vyhovujú každému predstaviteľnému rozpočtu a vkusu. Najlepšie tipy pri výbere hotela zahŕňajú kontrolu recenzií predchádzajúcich hostí na dôveryhodnom webe, ako je TripAdvisor; a zúžte vyhľadávanie podľa okolia. Ak je prioritou blízko letiska, zvážte jeden z inteligentných hotelov v Heliopolis. Ak je hlavným cieľom vašej návštevy pamiatka, lepšou voľbou by bola možnosť západného brehu v ľahkom dosahu pyramídového komplexu v Gíze.