Vedieť pred cestou: Príručka cestovateľ sa do Veľkej Británie Mena

Posted on

Vedieť pred cestou: Príručka cestovateľ sa do Veľkej Británie Mena
Než prídete do Spojeného kráľovstva, je to dobrý nápad, aby sa zoznámili s miestnej mene. Oficiálnou menou Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko je libra (£), často skrátil k GBP. Mena vo Veľkej Británii zostane nezmenený Európska referenda 2017. Ak plánujete výlet po Írsku, ale musíte si byť vedomí toho, že Írsko používa euro (€), nie libru.

Libry a Pence

Jedna britská libra (£) sa skladá z 100 pencí (p). Mince označenia sú nasledujúce: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £ 1 a £ 2. Poznámky sú k dispozícii v £ 5, £ 10, £ 20 a £ 50 denominácií, každá z nich sa svojou vlastnou odlišnou farbou. All britská mena má obraz kráľovnej hlavu na jednej strane. Na druhej strane spravidla vykazuje pozoruhodnú historickú postavu, pamiatka alebo národný symbol .

British slang má mnoho rôznych názvov pre rôzne prvky meny. Budete takmer vždy počuť pencí len “záchod”, zatiaľ čo £ 5 a £ 10 poznámky sú často nazývané päťky a tenners. V mnohých oblastiach Spojeného kráľovstva, je £ 1 mince sa nazýva “niečo”. To je si myslel, že tento termín pôvodne pochádzal z latinského výrazu quid pro quo , ktorý sa používa na označenie výmene jednej veci na druhú.

Právne Meny vo Veľkej Británii

Kým Škótsko a Severné Írsko obaja používajú britskej libre, ich bankovky sú odlišné od tých, ktoré vydala v Anglicku a Walese. Mätúcim spôsobom, škótske a írskej bankovky nie sú poskytnutá oficiálny štatút zákonného platidla v Anglicku a Walese, ale môže byť legálne použiť v ľubovoľnom britskom vidieku. Väčšina obchodníkov sa prijímajú bez sťažností, ale oni nie sú povinní urobiť. Hlavným dôvodom pre nich odmietnuť svoje škótskej alebo írskej poznámky je v prípade, že nie ste istí, ako overiť ich pravosť.

Ak máte nejaké problémy, bude väčšina bánk vymieňať škótskej alebo írskej poznámky k anglickým zadarmo. Štandardné anglické bankovky sú takmer vždy prijímaný skrz Spojené kráľovstvo.

Mnoho návštevníkov robia tú chybu, myslieť si, že euro je široko prijímaný ako alternatívne meny vo Veľkej Británii. Kým obchody na niektorých veľkých staniciach alebo na letiskách robiť prijať euro, väčšina iných miest nie. Výnimkou je kultový obchodné domy ako Harrods, Selfridges a Marks & Spencer, ktorý bude prijímať euro, ale dávajú zmenu britskej libre. Napokon, niektoré väčšie obchody v Severnom Írsku môže prijať euro ako ústupok návštevníkov z juhu, ale nie sú zo zákona povinná tak urobiť.

Výmeny menu vo Veľkej Británii

Máte niekoľko rôznych možností, pokiaľ ide o výmenu meny vo Veľkej Británii. Private zmenárne patriace spoločnostiam, ako je Travelex  možno nájsť na voľnom uliciach väčšiny miest a obcí, a vo veľkých staniciach, trajektových terminálov a letísk. Populárna obchodného domu Marks & Spencer má tiež zmenáreň stôl v mnohých jej celoštátnych predajní. Prípadne si môžete vymeniť peniaze na väčšine pobočiek bánk a pôšt.

Je to dobrý nápad, aby sa mohli porozhliadnuť, pretože výmenné kurzy a provízií sa môže značne líšiť od jedného miesta k druhému. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, ktorá varianta je najlepšie sa opýtať, koľko libier dostanete za svoje peniaze po všetkých poplatkov boli odpočítané. Ak ste šiel do vidieckej oblasti, je to tiež dobrý nápad pre výmenu peňazí na svojom prvom mieste vstupu. Čím väčšie mesto, tým viac možností budete mať aj lepšiu rýchlosť budete pravdepodobne získať.

Používanie karty v bankomate & Point of Sale

Alternatívne je tiež možné využiť svoje pravidelné bankovú kartu k tomu miestnej meny z bankomatu (často volal bankomat vo Veľkej Británii). Každá medzinárodná karta s čipom a PIN by mal byť prijatý vo väčšine bankomatov – aj keď tie s Visa, Mastercard, Maestro, Cirrus a symbol Plus sú vaše najbezpečnejšie. Poplatky sú takmer vždy vynaložené na účty non-UK, hoci títo sú zvyčajne minimálne a často lacnejšie ako provízie účtované zmenární.

Prenosné pokladní umiestnené vnútri supermarketoch, čerpacích staníc a malých supermarketov zvyčajne účtovať viac ako bankomatov umiestnených v pobočke banky. Vaša banka je tiež pravdepodobné, že poplatok za zámorské výbery a point-of-predaja (POS) platieb. Je to dobrý nápad, aby zistiť, čo tieto poplatky sú pred odchodom, takže môžete plánovať svoj abstinenčné stratégiu.

Kým VISA a MasterCard karty sú prijímané všade, treba pripomenúť, že American Express a Diners Club karty nie sú tak ľahko prijímané platobné POS (hlavne mimo Londýn). Ak máte niektorý z týchto kariet, mali by ste mať alternatívnu formu platby rovnako. Platby bezkontaktné karty sa stávajú stále viac populárne vo Veľkej Británii. Môžete použiť bezkontaktných Visa, MasterCard a American Express karty platiť za verejnú dopravu v Londýne a pre platby POS za £ 30 v mnohých obchodov a reštaurácií.