Za poznaním Saqqary v Egypte: Sprievodca návštevníkmi

Posted on

Za poznaním Saqqary v Egypte: Sprievodca návštevníkmi

Choďte približne 27 kilometrov južne od centra Káhiry a ocitnete sa v Saqqare, rozsiahlej nekropole staroegyptského hlavného mesta Memphis. Je to pomenovaný boh Memfitov mŕtvych, Sokar. Je to najväčšie archeologické nálezisko v Egypte. Jeho pyramídy nemusia byť také známe ako pyramídy nachádzajúce sa v neďalekej Gíze, ale niektoré z nich (konkrétne ikonická pyramída Djoser) sú podstatne staršie. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o archeológiu, patria tieto štruktúry určujúce trend medzi starobylé pamiatky krajiny.

História stránky

Zvyk pochovávať faraónov v Saqqare sa datuje tisíce rokov do obdobia prvej dynastie, keď králi prvýkrát vládli nad zjednoteným Egyptom. Nie je známych menej ako 17 faraónov, ktorí si vybrali Saqqaru ako miesto posledného odpočinku a kráľovia, ich rodinní príslušníci, posvätné zvieratá a dôležití úradníci sa tam pochovávali viac ako 3 000 rokov. Dnes nekropole v Saqqare pokrýva plochu 10 štvorcových kilometrov.

Keď sa pohrebisko počas Rimanov stalo nepoužiteľným, púšť ho postupne získavalo späť. S výnimkou pyramídy Djoser bolo celé miesto pochované v piesku, keď francúzsky egyptolog Auguste Mariette v polovici 19. storočia odkryl Serapeum. Odvtedy prebieha v Saqqare neustály proces výkopu, obnovy a reštaurovania. V roku 1979 bolo zapísané ako miesto svetového dedičstva UNESCO spolu s pyramidovými poľami, ktoré vedú z Gíze do Dhashuru.

Najnovší objav sa uskutočnil v júli 2018, keď archeológovia objavili mumifikačnú dielňu s piatimi múmami a ich drahokamami sarkofágov.

Pyramída Djosera

Pyramída Djoser je bezpochyby najznámejšou dominantou mesta Saqqara. Pyramída pozostávajúca zo šiestich mastab (synagóga s plochou strechou, ktoré sú synonymom prvej a druhej dynastie) so zmenšujúcou sa veľkosťou naskladaných na seba, má jedinečný stupňovitý vzhľad. Pochádza z 27. storočia pred naším letopočtom, keď jeho architekt Imhotep slúžil ako pohrebný komplex faraóna Tretej dynastie Djoser. Pyramída je najstaršou známou kamennou pamiatkovou stavbou na svete a Imhotepovi sa pripisuje vytvorenie plánu, na ktorom boli postavené neskoršie hladké pyramídy.

V jeho rozkvetu stála pyramída vysoká 62 metrov a jej pieskovcové svahy by boli pokryté lešteným bielym vápencom. Dnes je vstup do pyramídy zakázaný, ale pohľad zvonku zostáva úchvatne pôsobivý.

Kľúčové atrakcie

Pyramída Tetiho

Mnohé zo Saqqarových neskorších pyramíd boli postavené v čase ekonomických ťažkostí a použité horšie materiály nevydržali skúšku času. Okrem majstrovského diela Djosera zostáva desať pyramíd, z ktorých niektoré sú otvorené na prieskum. Z nich je najzaujímavejšia pyramída Tetiho, faraón šiestej dynastie, ktorého vpísaný čadičový sarkofág stále leží vo vnútri pohrebnej komory. Vnútorné steny zdobia hieroglyfické kúzla z pyramidových textov.

Mastabas z Kagemni a Ti

Saqqara je tiež domovom pôsobivej škály hrobiek a mastabov v rôznych stavoch opráv. Medzi najlepšie patrí Mastaba z Kagemni, hlavná justícia Tetiho; a Mastaba z Ti, dozorca pyramíd v Abusire. Reliéfy a vlysy tejto hrobky boli starostlivo obnovené a považujú sa za jeden z najlepších súčasných príkladov umenia Starého kráľovstva. Zobrazujú scény každodenného života v starovekom Egypte sprevádzané hieroglyfickým dialógom.

Serapeum

Serapeum alebo podzemná pohrebná komora býkov Apis je ďalším vrcholom tohto miesta. Posvätení býci boli ukrytí a uctievaní v chráme Ptah v Memphise počas ich života. Po smrti boli mumifikovaní a poslaní do Serapeum, aby boli pochovaní v kamenných sarkofágoch. Táto prax trvala viac ako 1300 rokov a skončila len v roku 30 pred Kristom

Múzeum Imhotep

Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto a ďalších rituáloch Starého kráľovstva, nezabudnite navštíviť Múzeum Imhotep, ktoré sa nachádza pri vchode do Saqqary. Jeho päť sál predstavuje niektoré z najzaujímavejších nálezísk lokality, vrátane drevenej rakvy samotného Imhotepa; najstaršia úplná kráľovská múza, ktorá sa kedy našla, a rekreácia knižnice francúzskeho architekta Jean-Philippe Lauer. Lauer je známy tým, že vykopával a obnovoval Saqqarove poklady jeho celoživotnej práce.

Ako sa tam dostať

Z Káhiry do Saqqary neexistujú žiadne trasy verejnej dopravy, takže ak si neplánujete zapožičať auto, súkromným taxíkom je vaša jediná možnosť na skúmanie nezávisle. Ak sa nechcete hádať o cenách s vodičom na ulici, požiadajte hotel, aby pre vás zorganizoval taxík. Pretože miesto je také obrovské, stojí za to najať si vodiča na celý deň, aby vás mohol previezť medzi najdôležitejšími miestami Saqqary.

Mnoho cestovných kancelárií, hotelov a spoločností poskytujúcich zájazdy ponúka výlety do Saqqary na poldenné alebo celodenné zájazdy. Aj keď návšteva v skupine znamená, že máte menšiu slobodu skúmať podľa vlastného uváženia, môže byť úľava zahrnúť všetky náklady, zatiaľ čo prehľad profesionálneho egyptologa je neoceniteľný. Mnohé zájazdy zahŕňajú návštevy blízkych miest Memphis a nekropoly Dahshur.

Čo je potrebné pamätať

Starostlivé načasovanie vašej cesty môže zmeniť váš zážitok zo služby Saqqara. Egyptský pracovný týždeň beží od nedele do štvrtka a doprava prichádzajúca a vystupujúca z Káhiry môže byť v týchto dňoch stresujúca. Ak sa chcete vyhnúť plytvaniu času sedením v krbe, skúste si naplánovať výlet na piatok alebo sobotu. Podobne je dôležitá denná doba, najmä v lete. Plánujte návštevu čo najskôr, aby ste sa vyhli poludňajšiemu teplu.

V nekropole nie je k dispozícii žiadny malý tieň ani žiadne občerstvenie, preto si podľa toho naplánujte opaľovací krém, klobúk, vodu a piknik. Dobrým nápadom je aj pohodlná vychádzková obuv a baterka na osvetlenie slabých interiérov hrobiek. Nakoniec nezabudnite, že Saqqara je obrovská. Namiesto toho, aby ste sa snažili vidieť všetko za jedno ráno alebo popoludní, vyberte si svoje pamiatky, ktoré musíte vidieť, a zamerajte sa na ne.